top of page
HAMTONPASLANMAZ.jpg

Paslanmaz Sac

Kalınlıkları:

1 mm - 130 mm

Kalite Çeşitleri:

304, 304L, 316, 316L, 316 Tİ, 321, 309, 310S, 1,4462 ( Duplex ) ve 1,4410 ( Super Duplex )

Kullanım Alanları:

Kimya, Endüstriyel Mutfaklar, Otomotiv, Gıda, Tersaneler, Maden, Boya, Denizcilik gibi daha birçok sektörde kullanılmatadır.

Paslanmaz Hakkında

Paslanmaz sektöründeki tecrübemiz ve dünyanın lider paslanmaz üreticileri ile kurulan işbirlikleri sonucunda birinci sınıf ve sertifikalı ürünler ile hizmet vermekteyiz.

Stoklarımızda 1 mm – 130 mm arasında talep edilen kalınlıklarda 304, 304L, 316, 316L, 316 Tİ, 321, 309, 310S, 1,4462 ( Duplex ) ve 1,4410 ( Super Duplex ) kalitede sacları kullanımınıza sunmaktayız.

Teknik Bilgi

AISI 304 (1.4301)

AISI 304L (1.4307)

AISI 316 (1.4401)

AISI 316L (1.4404)

AISI 316Ti (1.4571)

AISI 309

AISI 310 (1.4845)

AISI 321 (1.4841)

DUBLEX (1,4462)

SUPER DUBLEX (1,4410)

En yaygın paslanmaz çelik kalitelerinden biri olan 304 paslanmaz çelik; kimya, petrokimya, ev aletleri, endüstriyel mutfaklar, otomotiv yan sanayi, gıda sanayisi ve buna benzer çeşitli alanlarda sıkça kullanılır. Bu kalite paslanmaz dünya üzerinde en sık kullanılan paslanmaz çelik kalitesidir ve fiyat - performans açısından gayet makul olduğu için bir çok ortamda kullanılması tercih edilmektedir.

04L kalite paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çelikle neredeyse birebir benzer özellikler göstermektedir. 304L kalite paslanmaz çelikleri 304 kalite paslanmaz çeliklerden ayıran özellik 304 kalite paslanmaz çeliğe oranla daha az karbon içermesidir. Bu özellik 304 kalite paslanmaz çeliğe kıyasla daha rahat kaynak ve işlenebilirlik olanağı sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı ´´L (Low Carbon)´´ sembolü ile belirtilmektedir.

316 kalite paslanmaz çelikler, 304 kalite paslanmaz çeliklere göre hammadeye Molibden eklenmesi ve Nikel oranının arttırılması sonucu elde edilen paslanmaz çelik ürünleridir. Bu özelliklerinden dolayı 316 kalite paslanmaz çeliklerin korozyona karşı dayanımı oldukça yüksektir. 316 kalite paslanmaz çelikler 304 kalite paslanmaz çeliklerden sonra en yaygın kullanılan paslanmaz çelik mamülleridir. Bu özelliklerine istinaden kullanım alanları ise genellikle tersaneler, asidik ortamlar, maden sektörü, boya endüstrisi, buhar kazanları ve benzeri alanlardır.

316L kalite paslanmaz çelikler 316 kalite paslanmaz çeliklere göre daha düşük karbon miktarına sahip ve oldukça yaygın kullanılan paslanmaz çelik ürünleridir. Yüksek düzeyde korozyon dayanımı ve yüksek kaynak işçiliğine elverişliliğinden dolayı tercih sebebidir. 316 kalite paslanmaz çeliklerle aynı özellikler göstermesine rağmen içerdiği düşük karbon oranıyla yüksek korozyon dayanımı ihtiyaç duyulan alanlarda ilk sırada gelen paslanmaz çelikler arasında yer almaktadır. Denizcilik faaliyetlerinde, maden sektöründe, boya endüstrisinde, kimya endüstrisinde vazgeçilmez bir paslanmaz çelik ürünüdür.

316Ti kalite paslanmaz çelikler 316 kalite paslanmaz çeliklere Titanyum eklenmiş versiyonudur. Paslanmaz çeliklerin kullanılacağı alanlarda ortam sıcaklığı çok yüksek (500°C - 800°C) ise ve kullanılacak paslanmaz çeliğin kalitesinin özellikle 316 serisi olması istenmekteyse 316Ti kalite paslanmaz çeliklerin kullanılması daha uygundur. İçerdiği Titanyum elementi sayesinde yüksek ısı dayanımı sağlamakla birlikte korozyona ve kimyasallara karşı dayanım da sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı kullanım alanları çok geniştir. Pompalar, buhar kazanları, petrol ve petrokimya endüstrisi en yaygın kullanım alanlarıdır.

309 kalite paslanmaz çelikler sıcaklığın ve nem oranının yüksek olduğu alanlarda çoğunlukla kullanılmaktadır. 1100°C sıcaklığa kadar oksidasyona dayanımı sebebiyle ve sürtünme direnciyle tercih edilmektedir. Tatlı ve tuzlu su dayanımı yüksek olmasına karşın endüstri alanında maruz kalacağı asit maddelere karşı dayanımı düşük olduğundan dolayı diğer paslanmaz çelik ürünlerinin kullanılması daha uygun olacaktır. Azot ve kükürtlü gazlara karşı göstermiş olduğu mukavvemeti oldukça yüksektir. Kaynak işlemleri için uygundur fakat kaynak işleminde oluşacak iç korozyon paslanmaz çelik ürünlerinin seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

310 kalite paslanmaz çelik malzemenin üretim amacı yüksek sıcaklıklarda verim kaybetmeden ve deformasyon yaşanmadan çalışmanın sürdürülebilmesidir. Süreğen bir şekilde çalışma sıcaklığı uygun şartlar sağlandığında 1100°C sıcaklığa kadar yükselse dahi çalışma şartlarına dayanabilen bir malzemedir. Bu şekilde yüksek sıcağa karşı dirence sahip olan çelik malzemenin üretilebilmesi ve verim alınabilmesi, çeliğin bileşiminde homojen dağılım elde edilebilmesine bağlı olur.

321 kalite paslanmaz çelik, östenitik sınıfa giren ve genelde sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde tercih edilen bir paslanmaz kalitesidir.Yapısal olarak ortalamanın üstünde bir korozyon direnci olan 321 kalite paslanmaz çelik yüksek sıcaklık karşısındaki direnciyle kullanıcılarına, ısı konusunda avantaj sağlar. Öte yandan fiyatına karşılık verdiği korozyon dayanımı ve ısı dayanımı, malzemenin beğeni görmesinde büyük ölçüde etkilidir. 321 kalite paslanmaz çelik tanıdık bir bileşenin kardeşi gibidir. 316 Ti’de olduğu gibi 321 kalite paslanmaz çelikte de titanyum bulunur. Bu bağlamda bu malzemenin 304 kalite paslanmaz çeliğin titanyum eklenerek korozyona ve sıcaklığa karşı daha dirençli hale getirilmiş halidir demek yanlış olmaz.gıda proses hatlarında, civatalarda, vidalarda, ulaşım ve taşıma araçlarının parçalarında sıklıkla kullanılan bir paslanmaz çelik ürünüdür.

Dublex paslanmaz çelik korozyona karşı oldukça yüksek mukavvemet gösteren bir paslanmaz çelik ürünüdür. 304 ve 316 kalite paslanmaz çelik gruplarına kıyasla paslanmaya karşı daha fazla direnç gösterebilen bir paslanmaz çelik ürünüdür. 1,4462 kalitedeki paslanmaz çelikler ferretik paslanmaz çeliklere göre daha sert ve korozyona dirençli olup, östenitik malzemelere göre ise kopmaya karşı neredeyse %50 daha dirençlidir. Sağlamlık, esneklik ve dayanıklılık gerektiren alanlarda sıklıkla kullanılan bu kalite, pompa millerinde, tekne şaftlarında, pervane yapımında, özel hidroelektrik santrallerinde, gıda sektöründe, kimya sektöründe ve makine üretiminde kullanılmaktadır.

Süper Dublex paslanmaz çelikler, dublex paslanmaz çelikler arasında en yaygın kullanılan ve korozyon direnci en yüksek olan paslanmaz çelik kalitesidir. Bu sebeple korozyon direncinin yüksek olduğu gaz üretimi tesislerinde, petrol endüstrisi ve petrokimya sektörlerinde en çok talep edilen paslanmaz çelik ürünüdür.

bottom of page